Комп’ютерна томографія – це відносно новий (винайдений в 1972 році) і високоінформативний метод медичної діагностики, в основі якого лежить рентгенівське випромінювання. Апарат сконструйований так, що рентгенівська трубка і багато рядів датчиків обертаються навколо досліджуваної області і роблять відразу багато «кадрів», які потім передаються на комп’ютер, який, обробляє всі отримані зображення і вибудовує з них зрізи тіла людини на моніторі.
Комп’ютерна томографія абсолютно безболісна і не викликає у пацієнта клаустрофобію, пацієнт залишається одягненим. Процедура сканування триває менше однієї хвилини. У тому випадку, якщо обстеження проводиться з використанням контрастного посилення, сканування повторюється кілька разів. Після закінчення процедури лікар рентгенолог вивчає отримані зображення на екрані комп’ютера і пише висновок.
Як проводиться дослідження КТ?
Рентген-лаборант виробляє спеціальну укладку пацієнта, в залежності від проведеного дослідження. Далі навколо області, що сканується починає обертатися гентрі (пристрій на якому встановлена трубка і приймають датчики) і робить зрізи досліджуваної області з певним параметрами потужності і кроку проходу трубки. При скануванні органів грудної клітки, черевної порожнини необхідно буде кілька разів затримати дихання, про що Вас попередить рентген-лаборант. Процедура сканування тривати 2-4 хвилини.
В першу чергу це руху. Будь-які рухи під час сканування області дослідження спотворюють отримані зображення, звичайно ж і знижуючи їх інформативність для лікаря. Якщо в серії отриманих зображень навіть всього 1-2 скана будуть спотворені артефактами від рухів, то наступні 3D-реконструкції будуть вже з дефектами і їх інформативність для лікаря, звичайно ж, буде знижена.
Що «не любить» СКТ?
В першу чергу це руху. Будь-які рухи під час сканування області дослідження спотворюють отримані зображення, звичайно ж і знижуючи їх інформативність для лікаря. Якщо в серії отриманих зображень навіть всього 1-2 скана будуть спотворені артефактами від рухів, то наступні 3D-реконструкції будуть вже з дефектами і їх інформативність для лікаря, звичайно ж, буде знижена.
У другу чергу метал. Метал для рентгенівських променів як гора для сонця – він залишає «тінь». Велика кількість металу в зоні дослідження може істотно спотворити отримані зображення. Але якщо метал перебуває в будь-якому іншому місці, крім зони, яка досліджується – він ніяк не зможе вплинути на якість сканів.
Що необхідно мати з собою для проведення КТ?
Перед дослідженням необхідно віддати рентген-лаборанту або лікарю-радіологу наявну у Вас медичну документацію (напрямок від лікуючого лікаря, в якому вказано попередній діагноз, зона дослідження, клінічна задача, специфічні коментарі), дані попередніх досліджень (які безпосередньо стосуються причини призначення Вам КТ) та іншу медичну документацію, проаналізувавши яку лікар-радіолог зможе сформулювати найбільш точне діагностичний висновок по КТ, з урахуванням даних Вашої медичної карточ і та рекомендацій лікаря. Якщо Ви не надасте медичну документацію в повному обсязі, то лікар-радіолог оцінює тільки безпосередньо отримані скани КТ, без врахування попередніх травм і захворювань, всіляких наслідків, які вони могли спричинити і без урахування можливого супутньої патології.
Пам’ятайте, не існує абсолютного і універсального методу медичної діагностики: МРТ ніколи не замінить КТ, КТ ніколи не замінить УЗД, УЗД ніколи не замінити рентгенографію. Всі ці методи доповнюють одна одну і часом, дані попередніх досліджень мають вирішальне слово в правильній інтерпретації отриманої картини лікарем-радіологом при комп’ютерної томографії.
Хто розшифровує результати і коли їх можна отримати?
Отримані зображення КТ повинен вивчити лікар-радіолог (лікар, який спеціалізується на КТ, МРТ, Рентген-дослідженнях, що має відповідний сертифікат). Необхідно «прочитати» все скани, вивчити надану мед. документацію, зіставити її з отриманою КТ-картиною, описати дослідження, вивести діагностичний висновок, відзняти плівку зі скані. В середньому це займає близько 1-3 годин. У Діагностичному центрі «Медіскан» ми зобов’язуємося підготувати результати до видачі наступного робочого дня.
Після дослідження Ви отримуєте плівки зі скані та діагностичний висновок, яка буде підписана лікарем-радіологом. Так само в діагностичному укладанні можуть бути рекомендації щодо Ваших подальших дій (до якого лікаря звертатися з цими результатами, які види дообстеження рекомендуються і так далі).
Чи безпечна комп’ютерна томографія?
Комп’ютерна томографія вважається безпечним методом. Доза рентгенівського опромінення відносно невелика. Сучасні технології дозволили знизити дозу опромінення до мінімуму. За променевому навантаженні її можна порівняти з навантаженням при польоті на літаку. Доза опромінення залежить від розміру області, що сканується. Відповідно, при скануванні черевної порожнини доза опромінення вище, ніж при скануванні стопи. Є також дуже невеликий ризик, якщо потрібне введення заспокійливих препаратів і контрастних речовин. Пацієнт повинен попередити лікаря, якщо у нього є алергії на ліки, йод, морепродукти, якщо він страждає на діабет, астму, захворюваннями серця і щитовидної залози.
У чому різниця між КТ і МРТ?
Комп’ютерна томографія (КТ) – це метод променевої діагностики, заснований на застосуванні рентгенівських променів. Комп’ютерний томограф являє собою спеціальну рентгенівську установку, яка обертається навколо тіла пацієнта і робить знімки під різними кутами. Зображення обробляються і підсумовуються комп’ютером. Комп’ютерна томографія заснована на вимірі і складній комп’ютерній обробці того, наскільки послаблюється рентгенівське випромінювання в різних по щільності тканинах.
При магнітно-резонансної томографії (МРТ) не застосовується іонізуюче випромінювання, а використовується дія магнітних полів. Для отримання зображення магнітно-резонансний томограф (МРТ) пацієнта поміщають в сильне магнітне поле, це призводить до того, що всі атоми водню в тілі пацієнта шикуються паралельно напрямку магнітного поля. У цей момент апарат посилає електромагнітний сигнал, перпендикулярний основному магнітному полю. Атоми водню, що мають однакову з сигналом частоту, «збуджуються» і генерують свій сигнал, який вловлюється апаратом. Різні види тканин (кістки, м’язи, судини і т.д.) мають різну кількість атомів водню і тому вони генерують сигнал з різними характеристиками. Томограф розпізнає ці сигнали, дешифрує їх і будує зображення. Таким чином, тканини диференціюються за змістом атомів водню, спрощено кажучи, води.
Саме тому магнітно-резонансна томографія має свої протипоказання, серед яких I триместр вагітності, наявність кардіостимулятора, імплантатів середнього вуха, металевих сторонніх тіл.
Які протипоказання має КТ?
Основне протипоказання до проведення КТ – вагітність і вага пацієнта понад 150 кг. Якщо дослідження проводиться з контрастом, слід переконатися, що у пацієнта немає алергії на йодовмісних контрастних засобів. При ниркової або печінкової недостатності перед дослідженням необхідно проконсультуватися з лікарем-рентгенологом.
Як часто можна робити КТ?
Суворих обмежень за кількістю процедур КТ за певний період немає, проте бажано враховувати сумарну променеве навантаження від досліджень, проведених протягом року.
Чи можна робити КТ дітям?
Дітям молодше 14 років комп’ютерна томографія виконується тільки за показаннями. Оскільки дослідження пов’язане з променевим навантаженням, то при обстеженні маленьких дітей необхідно ретельно зважувати необхідність проведення МСКТ в кожному конкретному випадку.
Чому вагітність – протипоказання до КТ?
КТ не проводиться вагітним жінкам, оскільки це рентгенологічний метод дослідження. Винятки становлять випадки, пов’язані із загрозою для життя. Особливо протипоказана МСКТ в першому триместрі вагітності. Для діагностики у вагітних вдаються до інших методів: ультразвукова діагностика та магніто-резонансна томографія. У рідкісних випадках, коли без МСКТ не обійтися (наприклад, при важкій травмі), її все ж роблять, але при цьому прикривають матку свинцевим екраном. Якщо Ви вагітні, обов’язково повідомте про це лікаря, який проводить томографію.
Чи можна проходити КТ в період лактації?
Якщо КТ проводилося без використання контрастної речовини, то годувати дитину грудьми можна безпосередньо після процедури. При застосуванні контрасту не рекомендують годування грудьми протягом 48 годин після дослідження.
Скільки часу займає комп’ютерна томографія?
Процедура сканування займає менше хвилини. У тому випадку якщо дослідження проводиться із застосуванням контрастного посилення, сканування повторюється кілька разів, а вся процедура триває до години.
Чи шкідливе опромінення, яке я отримую під час дослідження?
Опромінення, які ви отримуєте при дослідженні на КТ, схоже на опромінення при звичайному рентгенологічному дослідженні. Ви також піддаєтеся невеликому впливу радіації. Але доктора і інші вчені вважають, що цей ризик цілком виправданий
Комп’ютерна томографія – складна і важлива процедура, завдяки якій можна швидко вивчити стан внутрішніх органів людини.
Комп’ютерна томографія – це відносно новий (винайдений в 1972 році) і високоінформативний метод медичної діагностики, в основі якого лежить рентгенівське випромінювання